Dlouhý a důležitý kurz, který tě seznámí s trojnýma integrálama. Kromě klasických příkladů se naučíš i substituci do koule, elipsoidu a válce. Bez těchto substitucí to ve zkoušce bude složitý. Tak zapni první video a prokoukej se až do konce. Nikdy nevíš, který z těchto příkladů tě v testu potká.
1. V první lekci si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi dvojnou a trojnou integrací. Princip je v podstatě stejný, akorát nám přibyde neznámá z a místo dvou, budeme mít rovnou tři integrály. Ukážeme si i grafickou interpretaci na obrázku.
2. V druhé lekci si vyzkoušíme první trojný integrál s konstantními mezemi:
∫Wx+2y−3zdV,W:⟨0,1⟩X⟨1,2⟩X⟨3,4⟩
3. Ve třetí lekci vyzkoušíme příklad na trojný integrál s proměnnými mezemi, což bude vyžadovat nakreslení obrázku:
∫WxyzdV,W:{y=x2,x=y2,z=0,z=xy}
4. Ve čtvrté lekci se posuneme k substituci do sférických souřadnic. Ukážeme si, jak substituce do koule vypadá, že kromě proměnné r a fí budeme potřebovat i proměnnou psí a také si nastavíme maximální intervaly, kterých tyto proměnné mohou dosahovat.
5. V páté lekci se podíváme na první příklad na substituci do koule:
∫W√x2+y2dV,W:{x2+y2+z2≤4}
6. V šesté lekci si spočítáme trošku složitější příklad na substituci do sférických souřadnic:
∫W√x2+y2+z2dV,W:{x2+y2+z2≤z}
7. V sedmé lekci nás čeká další teorie, a to vysvětlení substituce do tzv. dilatovaných sférických souřadnic - do elipsoidu. uvidíte, že přepis i pravidla jsou opět úplně totožná, akorát nám zde přibydou koeficienty a, b, c znázorňující dilataci do jednotlivých směrů.
8. V osmé lekci si procvičíme dilatované sférické souřadnice na prvním úvodním příkladu:
∫WxyzdV,W:{4x2+9y2+36z2≤36∧x≥0∧y≥0∧z≥0}
9. V deváté lekci nás čeká další teorie, tentokrát už poslední substituce - do cylindrických souřadnic. Naučíme se tedy, jak napsat substituci pro válec a jak přijít na nové meze a jejich maximální intervaly.
10. V desáté lekci si procvičíme substituci do cylindrických souřadnic na tomto příkladě:
∫Wz√x2+y2dV,W:{x2+y2≤2x∧y≥0∧z≥0∧z≤1}
11. V jedenácté lekci na nás čeká poslední příklad na substituci do válcových souřadnic a v dalším kurzu už můžeme přeskočit do aplikace trojné integrace:
∫Wx2+y2dV,W:{0≤z≤4−x2−y2}
Péťa úspěšně absolvovala fakultu stavební ČVUT a nyní se naplno věnuje doučování matematiky. Práce se studenty ji strašně moc baví a naplňuje. Ve volném čase ráda dobrodružně cestuje, vyhledává hlavně hory, přírodní parky a ráda spí pod stanem. Řídí se heslem “Live a life you will remember”!