Příběh začíná, když si Borovský povídá s měsícem na nebi a svěřuje se mu, jak se dostal do Brixenu. Jednou v noci pro něj přišli policisté a on se musel narychlo rozloučit s rodinou, protože jej čekala cesta do vyhnanství. To vše „jen proto“, že byl odpůrcem Bachova absolutismu. Prosazoval svobodu jak lidí, tak i jejich projevu. Tím se však stal nepřítelem státu a Bach se rozhodl ho poslat do vyhnanství v Brixenu. Na cestě ho provázel komisař Dedera a žandarmové (strážní). Havlíček zůstal v Brixenu až do roku 1855.
Pomalu se prosazují myšlenky národního obrození a politického uvědomění. Rakousko-Uhersko se po porážce revoluce vrací k absolutismu, hlavním představitelem ministr vnitra Alexander Bach. Za jeho etapy došlo k velkému ekonomickému rozvoji, za to lidé byli utlačování. Rozvolnění přišlo v 60. letech 19. století.
Život autora: Karel Havlíček Borovský (1821-1856)
Považován za zakladatele moderní české žurnalistiky a novinářství. Zároveň považován i za otce literární kritiky. Chtěl se stát knězem, ale později ztratil o tomto povolání iluze a stal se vychovatelem v Rusku. Po návratu se začal politicky angažovat a pracovat jako novinář. Společně s Františkem Palackým stojí u zrodu austroslavismu. V roce 1851 je vyhnán do Brixenu.
Další autorova tvorba:
Kurz tě připraví na didaktický test i na ústní část maturitní zkoušky. Příprava obsahuje 10 hodin výukových videí, více než 150 testových otázek k procvičení, vzorový maturitní test nanečisto a živý webinář s lektorem. S tímto zvládneš maturitu levou zadní!Online příprava k maturitě z češtiny